Evde çocuk bakımı parası nedir?

Evde çocuk bakımı parası nedir?

Evde çocuk bakımında sıkça sorulan 11 soruya cevap.

08 Aralık 2016 - 16:20

1.  Birden fazla pozisyona başvuru yapılabilir mi? Birden fazla SGM tercihinde bulunulabilir mi?

Birden fazla pozisyona başvuru yapılamaz. Birden fazla pozisyona başvuran adayların ikinci tercihleri dikkate alınmayacaktır.  Birden fazla SGM tercihinde bulunulması halinde adayların sadece ilk tercihleri değerlendirilecek, ikinci tercihleri dikkate alınmayacaktır. İlanda belirtilen ön başvuru kriterleri ve puanlama esaslarına göre, ön değerlendirme aşamasında başarılı bulunan adaylar Değerlendirme Komitesi tarafından belirlenecek ve sözlü sınava çağrılacaktır.      Sözlü      sınava      katılmayı      hak      eden      adaylar       www.sgk.gov.tr      ile www.evdecocukbakimi.net adresinden ilan edilecektir. 

2.   Ücret ve sağlanan diğer haklar nelerdir?

Sözleşme ve maaş bilgileri sözlü sınava davet aşamasında adaylar ile paylaşılacaktır. İstihdam edilecek personelin sürekliliği ile özlük hakları ve maddi imkânlarının tatmin edici olması Kurum politikamızdır. Proje kapsamında yapılan eğitim faaliyetleri, çalışma ve izleme ziyaretleri ile yerelde yapılmakta olan ev ziyaretlerinde ulaşım ve yemek giderleri Proje Bütçesi’nden karşılanmaktadır. 

4.   Sözleşme süresi bitmeden işten ayrılabilir miyim?

İş Sözleşmesinin, 4857 sayılı İş Kanunu Madde 24’te belirtilen sebepler dışında geçersiz sebeple erken feshedilmesi, işverene ait gizli bilgilerin ifşa edecek şekilde ihlal edilmesi veya proje veri tabanında kayıtlı bulunan kişisel verilerin usulsüz ve izinsiz olarak kullanılması veya paylaşılması halinde sözleşmede belirlenenen miktarda nakit cezai şart ödenecektir. 5.   Sözleşme süresinin uzatılması söz konusu mu? Başarılı bulunan adaylar, Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi Projesi kapsamında 4857 Sayılı İş Kanunu bağlamında bir iş sözleşmesi ile istihdam edilecek olup, devlet memurluğu ile herhangi bir ilgileri bulunmayacaktır. Sözleşmelerin uzatılması söz konusu değildir.  

6.   Askerlik hizmeti sözleşme bitiş tarihinden sonraki tarihe kadar tecil edilmiş durumda olanlar başvuru yapabilir mi?

Seçme sınavı ilanında “erkek adaylar için askerliğini tamamlamış veya askerlikten muaf olmak” ibaresi yer almaktadır. Dolayısıyla adayların askerlikle herhangi bir ilişkisi bulunmaması talep edilmektedir. Bu sebeple tecil belgesi yeterli sayılmayacaktır. 

        

7.   Haftalık çalışma günleri ve süreleri hakkında bilgi alabilir miyim?

Çalışma süresi, fazla çalışma ve telafi çalışması 4857 sayılı İş Kanunu’nda yer alan hükümler çerçevesinde belirlenmiştir. Buna göre, haftalık çalışma süresi en çok 45 saattir. Bu süre haftanın çalışılan günlerine eşit şekilde bölünerek uygulanır. 45 saatlik çalışma süresi işveren tarafından gerekli görüldüğünde, haftanın çalışılan günlerine,  günde 11 saati aşmamak koşulu ile farklı şekillerde dağıtılabilir. İstihdam edilecekler öncelikle çalışacakları SGM’nin mesai saatlerine ve çalışma günlerine tabidirler. 

8.   İş tecrübesini ispat etmek için SGK’dan alacağımız hizmet dökümü yeterli olur mu?

Belirli ve özel alanlarda iş tecrübesi aranan pozisyonlar dışında sadece herhangi bir iş tecrübesi istenen pozisyonlar için hizmet dökümü yeterlidir. 

9.   Başvuru formunu elektronik ortamda nasıl temin edebilirim?

Başvuru formunu bilgisayar ortamında mı doldurmalıyım? Sosyal Güvenlik Kurumu web sitesinde (www.sgk.gov.tr) “tüm duyurular” bölümünde “Evde Çocuk Bakımı Projesi Personel Alım İlanı”na tıklanılmasıyla açılan sayfada “Dosyayı İndir Ek” ifadesine tıklayarak bilgisayara kaydedebilirsiniz. Evde Çocuk  Bakımı  web  sitesinde  (www.evdecocukbakimi.net)  duyurular  bölümünde  “T.C. Sosyal  Güvenlik  Kurumu  Strateji  Geliştirme Başkanlığı  Avrupa Birliği  ve Dış  İlişkiler Daire Başkanlığı Sözleşmeli Personel Seçme Sınavı İlanı”na tıklanılmasıyla “İş Başvuru Formu” ve “Özgeçmiş” ifadesine tıklayarak bilgisayara kaydedebilirsiniz. Okunaklı olması açısından formların bilgisayar üzerinden doldurulması tavsiye edilir. Başvuru Formunun imzalanması ve CV’nin her sayfasının paraflanması gerekmektedir. Başvuru Formu ve CV İngilizce olarak doldurulmalıdır. 

10. Devlet memuru olanlar sözleşme bitiminde görevlerine geri dönebilirler mi?

Hali  hazırda  kamu  kurumunda  çalışan  başvuru  sahipleri  ilgili sınavlarda  başarılı  bulunmaları halinde mevcut görevlerinden (devlet memurluğu gibi) istifa etmek suretiyle istihdam edilebilirler. Sözleşme bitiminde eski görevlerine (memuriyete) dönmeleri ilgili mevzuatın ve kurumların sorumluluk alanına girmektedir. 

11. Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Öğretmenliğine eşdeğer bölümler nelerdir? 

Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Öğretmenliği dışındaki bölümlerden mezun olan adayların başvuru belgeleriyle birlikte transkriptlerini de göndermeleri gerekmektedir. Transkriptler komisyon üyeleri tarafından incelenip değerlendirilecektir.

Bu haber 1792 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EKPSS başvurusunda nelere dikkat etmeli?
EKPSS başvurusunda nelere dikkat etmeli?
2020 EKPSS başvuru ücreti belli oldu
2020 EKPSS başvuru ücreti belli oldu