3 Aralık Dünya Engelliler Günü fiyaskosu!


Bir 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü daha geride bıraktık. Dünyada insanlar her yıl, 3 Aralık’ta engellilerin sorunlarını, sıkıntılarını, problemlerini tartışıp çözüm yolları arıyorlar.


Onların hayata tutunmaları ve kolaylaştırıcı yöntemleri araştırıyorlar. Çeşitli protezler, destek aletleri, ulaşımı sağlayıcı engelsiz sistemler ve mekânların geliştirilmesini konuşuyorlar. Akademik yaklaşımlarla alternatif fikirler üretiliyor. Bu çalışmaların sonucu olarak da engelli insanlara yönelik yeni yasal düzenlemelerle avantajlar, imtiyazlar sağlanıyor.


Her ne kadar uygulamada aksaklıklar, duyarsızlıklar ve ihmaller olsa da genelde memnuniyet verici çalışmalar, yardımlar ve farklı alanlardaki statülerinde iyileştirilmeler görülüyor.


Ülkemizde ise dünyanın aksine engellilerin için ne bir akademik çalışma ne de engellilerin sorunlarına dair çözüm önerileri konuşuldu.


Her zamanki gibi siyasilerden engelliler günü mesajları dinledik. Lakin engellilerin sorunlarına veya çözüm önerilerine dair en ufak bir açıklamaları olmadı.


Daha da üzücü olanı ise engellilerin maaşları kesilip haklarında kısıtlamalara gidilirken, engellilerin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü bayram havasında kutlamasıydı.