34 sene rotarlı gelen diploma
Erhan Ölçer

Erhan Ölçer

Erhan Ölçer

34 sene rotarlı gelen diploma

02 Ocak 2019 - 11:18

34 sene rotarlı gelen diploma

1984 Senesi Çorum İmam Hatip Lisesi orta sonda okurken sinsi bir şekilde yakama yapışan kas hastalığı beni o yaz yürüyemez duruma getirmiş lise hayallerim başlamadan bitmişti... Artık yürüyemiyor yorgun bacaklarım beni taşıyamıyordu...

Lisede okuyup kendime bir gelecek hazırlama planlarım altüst olmuş bir anda kendimi dört duvar arasında hapsolmuş bir şekilde bulmuştum. Geceleri uyuyamıyor sabahlara kadar gizli gizli göz yaşı döküyordum. Daha 14 yaşında hayatımın baharında hayallerim, ideallerim tuzla buz olmuş geleceğe dair planlarım yerle yeksan olmuştu. O zamanki şartlarda engelli bir insanın bırakın akülü sandalyeyi, normal tekerlekli sandalye temin etmesi bile imkansızdı. Haliyle bu koşullarda lise tahsili benim için başlamadan bitmiş oldu. Neticede kaderci insanlarız bu da bir imtihan vesilesi dedim ilahi tecelliye boyun eğdik. Bundada vardır bir hayır yahu dedik vesselam.

Lakin hiç bir zaman umutsuz olmadım olamazdım da. Yûsuf Suresi, 87. Ayetinde Allah (c.c) " Gidin Yûsuf'u ve kardeşini araştırın. Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin. Çünkü kâfirler topluluğundan başkası Allah'ın rahmetinden ümidini kesmez." buyuruyor. Öyleyse inanan insanlar olarak bize umutsuzluk yakışmazdı. Biz de Yüce Yaradan’a teslim olduk. "Tevekkeltü al’Allah" Allah'a dayanıp güvendim. "Hasbiyallah" Allah bana yeter. "La havle velâ kuvvete illâ billah" Allah'tan başka hiçbir güç ve kuvvet yoktur... deyip yolumuza baktık...

Allah’ın yardımı ve inayetiyle bugün geldiğimiz son noktaya baktığımda yapmak isteyip te yapamadığım, sahip olmak isteyip te sahip olmadığım hiç bir şey olmadı Allah’ın izni inayitiyle. Bundan 2.5 sene öncesinde Allah nasip etti Açık Öğretim Lisesi’ni dışardan okumak nasip oldu. Yarım kalan lise tahsilimi tam 34 sene sonra tamamladım hamdü senalar olsun. Bu vesile ile diplomamı evime kadar getiren engelli dostu yüreği güzel insan Milli Eğitim Müdürümüz ve kendisini tanımakdan dolayı büyük onur duyduğum sayın Valimiz Mustafa Çiftçi’ye sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

Bir hayalim kaldı o da nasip olursa olur inşallah. Ne diyecek olursanız o hayalim de şudur. Lise diplomasını da eline almış engelli biri olarak evimde çalışabileceğim bir iş imkanı. Engelli kardeşlerimizin başarıyla yaptıkları çağrı merkezi operatörlüğü. Burdan Sayın Valimiz Sayın Vekillerimiz ve Sayın Belediye Başkanımız’a çağrımdır. Sizlerin isteyip te yapamadığınız bir şey ben düşünemiyorum yeter ki isteyin. Ben burdan çağrımı yapayım da siz gene yapmazsanız yapmayın. Fakat o ilahi mahkemede neden bunca sıkıntı çektin yok muydu mazlumun ve çaresizin elinden tutacak bir devlet adamı diye sual olunduğunda vereceğim cevaba da hazır olun.

Engelli bir birey olarak lise diplomamı da aldım 2.5 senelik bir mücadele sonrasında. Neyleyim üç günlük yalan dünyanın diplomasını Ahiret Beratını almadıkdan sonra. Lakin hayata tutunup bu hayat mücadelesini bir tarafından yakalamak için elzem olan bir mevzu. Bende bunu gerçekleştirdim.

Bu anlamda lise tahsilimi açıktan bitirmeme vesile olan ve evde sınav imkanını engellilere sunan başta Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’a beni yüreklendirip cesaretlendiren sevgili eşim Ayşe Ölçer’e, Milli Eğitim Müdürümüz Seyit Ali Büyük hocama en çok ta bu işin yükünü çeken benim can arkadaşım, kıymetli kardeşim Çorum Hakimiyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erol Taşkan’a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bu ülke ayakta duruyorsa, bunca iç ve dış hainin olduğu bir zamanda mazlumun ve çaresizin yarasına melhem idareci ve hal ehli insanlar sayesindedir.

 Erhan ÖLÇER

Bu yazı 710 defa okunmuştur .

Son Yazılar