Ölüm var ölüm !
Erhan Ölçer

Erhan Ölçer

Erhan Ölçer

Ölüm var ölüm !

12 Ağustos 2019 - 12:55 - Güncelleme: 12 Ağustos 2019 - 13:06

Daha düne kadar ailelerce istenmeyen engelli kardeşlerim birden bire kıymete bindi. Gerek engelli maaşlarındaki artış ve gerekse bakım parası adı altında ağır engel gruplarına verilen paralar birden bire engelli kardeşimde bir değer artışı gösterdi. Bununla birlikte engellilere tanınan özel tüketim vergisinden muaf tutulmasından istifade ile engelliler üzerinden araba sahibi olan aileler var.

Benim kimsenin araba sahibi olmasına yada engelli evladına canım cicim sempatisiyle yaklaşılmasına karşı olmak gibi bir itirazım yok. Benim itirazım daha önce ailede bir sığıntı gibi yer alan ve zaman zaman isyan edip ya benim ne günahım vardı gibi isyankar bir tavır sergileyen ailelerin birden bire ne olduda doksan derece bir dönüş yaptıkları anlayamamış olmamdan kaynaklanıyor.

Buradan tüm engelli ailelerini töhmet altındada koymak istemem. Zira bunu Ahlaki değerlerin dejenere olmasına bağlıyorum. Bununla beraber öyle engelli aileleri varki çocuklarındaki engeli bir ceza olarak değilde bir imtihan nedeni olarak görmekde ve çocuklarına bu bilinçle müamele etmekteler.

Çünkü biliyorlar ki belki uzuvlarının herhangi bir yeri eksik olarak dünyaya gelen yada sonradan bir kaza veya hastalık neticesinde engelli kalan evlatlarının bu hallerinin kendileri için bir hayır olduğunun bilincindeler. Teslimiyet gösterip hayatı olduğu gibi kabullenerek engelli evladalarına köstek değil destek olup onların hayatlarını idame etmeleri babında kendilerine yardımcı olmaktadırlar.

Netice itibariyle benim kanıma dokunan ve bir insan olarak beni inciten nokta engellilerin devletimizce verilen haklarının aileler tarafından istismar edilmesi. Daha düne kadar engelli evlatlarını ikinci sınıf hatta ikinci sınıftan ziyade gereksiz bir yaratık gibi algılayan insanların birden bire bu kader mahkumu insanları ne olmuştu da el üstünde tutmaya başlamışlardı?.. Ne olduda birden bire bu insanlar pirim yapmaya seviliyormuş gibi gözükmeye yada kıymete bindiler?. Bunu görmek için müneccim olmaya gerek yok. Engelli maaşı ve bakım parası ile beraber engelli bir kardeşim emekli bir vatandaştan daha iyi ekonomik bağımsızlığını kazanmış durumda ondan!.

Sonuç olarak engelli ailelerine şunu söylemek istiyorum. Evladınıza yaklaşımınız çok tutarlı ve samimi olsun. Bu farklı yaklaşımı çocuğa hissettirirseniz bu çocuğunuzda sarılması güç yaralar açacaktır. Unutmayınki o masum ve çaresiz insanlar sizin için bir imtihan vesilesi ve onların sıkıntıları ve sevinçleri sizin sevap ve günah hanenize yazılacak.

Size mahkum derdini ifadeden aciz insanlara farkında olmadan zulum yapmayın. Unutmayın ki ölümden sonra ebedi bir hayat var ve burada yaptıklarınızdan ve yapmadıklarınızdan yapmanız gerekirken yapamadıklarınızdan hesaba çekileceksiniz. Aslında engelli evladı olanlar gizli bir hazineye sahiptirler. Bu gizli hazinenin farkına varanlara ne mutlu. Bu manevi zenğinliğin farkında olmadan bu insanları istismar ederek ufak bir meblağın hesabını yapanlara şunu hatırlatmak isterim.

Unutmayın ölümde var.

Erhan ÖLÇER

Bu yazı 2347 defa okunmuştur .

Son Yazılar