Engel başarıyı engellemez
Konuk Yazar

Konuk Yazar

Engel başarıyı engellemez

18 Ekim 2017 - 11:07

Geçmiş hafta sağlık sorunu yaşadığım için haftalık yazımı yazamadım. Ve bu nedenle de AMPUTE Milli takımının Avrupa Şampiyonu olması ve ülke gündeminde yer alması, sıcağı sıcağına bizim de bu konuyu yazmamız ve düşüncelerimizi dile getirmemiz ancak bu haftaya kaldı. Demek ki, bunda da bir hikmet varmış. Eğer o hafta yazmış olsaydık, o zafer coşkunluğu ve hamaset içerisinde hemen herkesin yaptığı gibi klasik methiyelerle meseleyi geçiştirebilirdik. Ampute Milli Takımı’nın bu başarısı bütün Türkiye ’yi olduğu gibi, bizi de fazlasıyla ile sevindirdi. Ayrıca, sekiz buçuk milyon engelliyi de ziyadesiyle onurlandırdı. Bundan sonra bu takımdan dünya Şampiyonası bekliyoruz. Bu beklentimiz hayal değil, çünkü bu azim ve bu irade çocuklarımızda fazlasıyla var.
Yeter ki, verilen sözler, vaatler havada kalmasın. Sadece AMPUTE Milli Takımı değil, diğer engelli sporlarının her branşında bu tür başarıları gösterdik, bundan sonra da göstereceğimiz hususunda ümitlerimiz, beklentilerimiz olduğu gibi bunun emareleri de geçmişte görülmüştü. Örneğin GOLBOL Bay Bayan Milli takımlarımızın olimpiyatlarda Avrupa Şampiyonalarında almış oldukları başarılar, Tekerlekli Sandalye Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonluğu ve yine İşitme Engellilerin Samsun Olimpiyatlarında göstermiş oldukları başarı ve daha niceleri.

Evet, bütün bunlar, engellilerin gündeme gelmesine, konuşulmasına vesile olmalı. Ama engellilerin asıl problemlerini unutturmamalıdır. Gerek sosyal problemler ve gerekse işsizlik sıkıntıları, engellileri adeta girdaba sokmuştur. Türkiye’nin çeşitli illerinden Ankara ’ya gelerek, Engelli Kamu Personeli alımında kadro sayısının artırılması ve yeni bir atama yapılması taleplerini karşılıksız kalması nedeni ile Ankara’da açlık grevi yapmaları, kamuoyunda ve özelliklede görsel medyada hemen hemen hiç yer almadı. Nerdeyse her hususta olduğu gibi, işin şova yönelik tarafı medyada olabildiğince yer bulurken, esas sorunların gündeme gelmemesi ve hatta unutturulması engelli camiasının dikkatlerinden kaçmıyor. Neyse ki, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yeni bir atama yapılması hususunda söz vermesiyle bahsettiğimiz açlık grevi ertelenmişti. 31 Ekim’e kadar, verilen söz yerine gelmezse açlık grevine tekrar başlanacağı kaçınılmaz bir gerçektir.

Bu hususta açlık grevini göze alan engelliler, çok kararlılar ve bu kararlarından vazgeçmeyecekleri görünmektedir. Şimdi denebilir ki, ülkenin içinde bulunduğu dış politikadaki sıkıntılar savaş, terör vahşeti varken, bu sorunların yazılması, konuşulması ne derece doğrudur. Zaten siyasetin istediği de bu. Bazen suni gündem oluşturarak, bazen de var olan dünya gündeminin arkasına saklanarak, vatandaşın esas ve elzem olan problemlerini hasıraltı etmesi ve hayatı tozpembe göstererek, tabiri caizse toplumu uyutmaktır. Bu konuda da başarısız sayılmazlar. Hatta çok mahirdirler. İşte şimdi diyoruz ki engelli camiasının hoşuna gidecek spordaki başarılarından ötürü birkaç yaldızlı sözle sırtı sıvazlanarak asıl problemleri unutturulmasın. Aksine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı verdiği sözü tutarak, bu ayın sonuna kadar gerekli çalışmaları tamamlayıp, kamuya engelli personel alımını gerçekleştirmelidir. Bu olmadığı takdirde, engellilerin endişeli beklentileri devam edecektir. Umuyoruz ve biliyoruz ki, yarın bugünden daha güzel olsun, sadece engelliler değil bütün İnsanlar mutlu olsun. Allah bütün Müslümanlara yardım etsin. Amin.

İSRAFİL BAYRAKÇI

Bu yazı 2286 defa okunmuştur .

Son Yazılar