Hedefimiz, 200 engelli yazar ve çizer yetiştirmek
Konuk Yazar

Konuk Yazar

Hedefimiz, 200 engelli yazar ve çizer yetiştirmek

01 Kasım 2016 - 19:03 - Güncelleme: 01 Kasım 2016 - 19:06

Anadolu Ajansı'nın Global İletişim Ortağı olduğu 3. CNR Kitap Fuarı'nda yer alan Engelsiz Dünya Platformu'nun Genel Koordinatörü Hasan Feyzi Giray, "Hedefimiz 2022 yılında 200 engelli yazar ve çizer yetiştirmek" dedi.

CNR EXPO Yeşilköy'de devam eden fuarda AA muhabirine açıklamada bulunan Giray, "Bu, 3 yıl öncesinden başlanılan bir proje. Bir yazarlık atölyesi açıldı. Atölyede muhtemel engelli adaylar ve üniversite öğrencileri seçildi, hep beraber kursa girdiler. Kursun sonucunda 3 yıl boyunca öğrenciler gözlemlenerek yetiştirildi ve eserler hazırlandı" diye konuştu.

Hasan Feyzi Giray, platformun 2022 yılı hedeflerine de değinerek, şunları aktardı:

"Hedefimiz 2022 yılında 200 engelli yazar ve çizer yetiştirmek. İlk olarak, 2017'de yapılacak fuara 50 tane engelli yazar yetiştirilecek. Bizim merkezimizde yazarlık atölyesi açılacak. Böyle bir yapı oluşturup 2018 yılında Almanya Düsseldorf'daki fuara buradaki ekiple 'onur konuğu' olarak katılacağız."

Kitap fuarına Engelsiz Kalemler olarak 27 yazarın katıldığına vurgu yapan Giray, "Bunların içerisinde Amerika'dan, Almanya'dan, Kazakistan'dan gelen var. Fakat 2018 yılında bu konsepte telif görüşmeleri yapılacak. Bizim ülkemizde eserlerini yazmış bir engellinin eseri dünya dillerine çevrilecek. Fuarın en önemli kazançlarından bir tanesi bu. Yani burada engelli bireylerin gerçekten yeni bir ufku oluştu" ifadelerini kullandı.

İmza, söyleşi, sergi, atölye çalışmaları gibi etkinliklerin gerçekleştirildiği fuar, 13 Mart'a kadar ziyaret edilebilecek.

Bu yazı 2070 defa okunmuştur .

Son Yazılar