EKPSS tercih sonuçları için Cumhurbaşkanı mı bekleniyor?
Mert Davutoğlu

Mert Davutoğlu

EKPSS tercih sonuçları için Cumhurbaşkanı mı bekleniyor?

09 Ağustos 2017 - 14:02

2017 EKPSS tercihlerinin sonra ermesinin üzerinden 20 gün geçmesine rağmen sonuçlar hala açıklanmadı.

Engelli memur adayları tercih sonuçlarını sabırsızlıkla beklerken, sonuçların neden açıklanmadığına dair resmi makamlardan herhangi bir bilgilendirme notu da gelmedi.

 Peki geçen yıllarda EKPSS ve KURA tercih sonuçları için nasıl bir yol izlenmişti.

2015’e kadarki atamalarda ÖSYM tercih sonucu işlemlerini bitirdikten sonra hiçbir bekleme yapmadan sonuçlar açıklanıyordu. Ne olduysa 2015’de oldu ve sonuç açıklamak için tören zamanı beklenmeye başlandı.

2015/1 EKPSS tercih sonuçları da uzun süre açıklanmamış, adaylar tepkisi üzerine Devlet Personel Başkanlığı bir açıklama yapmış ve sonuçların “20 Mayıs 2015 tarihinde Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun teşrif edeceği kura töreni ile gerçekleştirilecektir.” bilgisi paylaşılmıştı.

Yine 2016 EKPSS tercih sonuçları da üzün süre açıklanmamış Cumhurbaşkanı veya Başbakan'ın katıldığı kura töreni ile beraber sonuçlar açıklanmıştı.

Resmi bir açıklama yok ama 2017 EKPSS tercih sonuçları için de Cumhurbaşkanı veya Başbakan'ın müsait olduğu bir zaman bekleniyor olabilir.

-EKPSS'de KPSS gibi açıklanmalı-

Engelli personel çalıştırmak, 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 30. Maddesi ile yalnızca kamu işyerleri için değil özel sektör için de bir zorunluluk haline gelmiştir. Kamudaki zorunlu engelli çalıştırma oranları bile dolmamışken engelli memur atamaları bir lütuf gibi sunulmamalıdır.

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) sistemi, KPSS ile bire bir aynıdır. EKPSS tercih sonuçlarının açıklanması da KPSS gibi olmalıdır. İllaki bir kura çekme töreni düzenlenip konuşmalar vs. yapılacaksa sadece EKPSS/KURA için özel bir kura töreni yapılabilir, böylelikle engelli memur adayları için sıkıntıya dönüşen durum da ortadan kalmış olur.

Yani işin özeti şu; Engelliyiz diye ayrıcalık istemiyoruz, kamudaki engelli çalıştırma zorunluluğu oranları doldurulsun, EKPSS sonuçları açıklanırken normal sınavlardaki prosedürlere göre hareket edilsin.

Saygılarımla…

Bu yazı 2250 defa okunmuştur .

Son Yazılar