Evde bakım maaşı düzenlemesi engellilere eksi yazar
Mert Davutoğlu

Mert Davutoğlu

Evde bakım maaşı düzenlemesi engellilere eksi yazar

06 Ekim 2017 - 16:01 - Güncelleme: 06 Ekim 2017 - 16:29

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın detaylarını açıkladığı 130 maddelik torba tasarıda engellileri ilgilendiren iki önemli madde de bulunuyor.

Engelli kamuoyunda ÖTV’siz araç alımına getirilen 70 bin TL sınırlaması daha çok yankı buldu. Lakin torba tasarıda evde bakım maaşlarını ilgilendiren baka bir madde de buluyor.

Tasarının 44. Maddesine göre evde bakım maaşı artık her yıl, sosyal ve ekonomik gelişmeler de dikkate alınarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı tarafından müştereken belirlenecek.

Bu durum engellilerin aleyhine olarak gözüküyor. Eski sistemde evde bakım maaşı memur maaşına indekslenmişti. Yani evde bakım maaşına her yıl memur maaşındaki artışa göre zam geliyordu. Yeni getirilmek istenen sistemde ise iki bakanlık, sosyal ve ekonomik gelişmeleri dikkate alarak evde bakım maaşını belirleyecek. Torba tasarının amacının ekonomik tedbirler olduğu düşünülünce evde bakım maaşına kısıtlama gelme ihtimali de artıyor.

İşte eski ve yeni getirilmek istenen düzenleme;

Eski: "...Bakıma ihtiyacı olan engellilere özel bakım merkezlerinde sunulacak bakım hizmetinin karşılığı olarak belirlenecek kişi başına aylık bakım ücreti tutarı, (20.000) gösterge rakamı ile memur aylık katsayısının çarpımı sonucu bulunacak tutardan fazla olamaz. Bakıma ihtiyacı olan engellinin evde bakımına destek için ise (10.000) gösterge rakamı ile memur aylık katsayısının çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar aylık sosyal yardım yapılır..."

Yeni: “MADDE 44- Madde ile, 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununun ek 7 nci maddesinde değişiklik yapılmak suretiyle bakıma ihtiyacı olan engellilere özel bakım merkezlerinde sunulacak bakım hizmetinin karşılığı olarak belirlenecek kişi başına verilecek aylık bakım ücreti ile bakıma ihtiyacı olan engellilerin evde bakımına destek için verilecek aylık sosyal yardım tutarının sosyal ve ekonomik gelişmeler de dikkate alınarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı tarafından müştereken belirlenmesi öngörülmektedir.”

Bu yazı 3450 defa okunmuştur .

Son Yazılar