Yeter artık, engellilerin umuduyla oynamayın!
Mert Davutoğlu

Mert Davutoğlu

Yeter artık, engellilerin umuduyla oynamayın!

24 Ocak 2017 - 17:19 - Güncelleme: 24 Ocak 2017 - 17:23

Gün geçmiyor ki engellilerin umutlarıyla oynayan bir haberle daha karşılaşmayalım. 
Bu gün internet sitelerinde engelli bireylere 1.589 lira, yakınlarına ise 1.059 TL aylık bağlanacağı yönünde haberler çıktı. Yalan olduğunu bilerek hemen açtım baktım, haberde “Yüzde 40 ila 69 engellilik oranı bulunanlara 1.059 TL, yüzde 70 ve üstü engellilik oranı bulunan ve başkasının bakımına muhtaç olanlara ise 1.589 lira aylık bağlanıyor.” yazıyordu.

-Yalan külliyen yalan-

Haberde bahsi geçen konu 2022 maaşı, 2022 maaşı yıllardır olan, engellilere 3 ayda bir verilen bir maaş.  Yani işin özeti şu; 3 ayda bir verilen maaşı her ay veriliyormuş gibi gösteriyorlar, yani engelliler 3’ün birini alıyor. 
Tabi 3’ün birini de alabilirse…
Hemen kendimden örnek vereyim;
Ben yüzde 100 engelliyim, boynumdan aşağısı tutmuyor, ellerim çalışmıyor ve ben devletten herhangi bir maaş alamıyorum.
Neden maaş alamıyorum, şöyle özetleyeyim;
Yaşlı bir anam-babam var. Allah onlardan milyonlarca kez razı olsun, 16 yıldır benim çilemi çekiyorlar, babam emekli memur, 1.600 TL civarı bir maaş alıyor,  6-7 dönümde tarlamız var, 2022 maaşını alabilmem için hanede kişi başına düşen gelirin 423,58 TL olması gerekiyor, yani yüzde yüz engelli birisi olarak 2022 maaşını almam imkansız.
Evde bakım maaşını alabilmek için hanede kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte ikisi kadar olması gerekiyor, 2017 itibariyle bu rakam 847 TL. Babamın emekli maaşı artı tarla geliri kıl payı evde bakım maaşını almama engel oluyor. Tarla geliri derken, evin önündeki boşluğu bile gelir hesabına katıyorlar!

-10 binlerce engelli bağımlı hale getirildi-

Hükûmetin, 25.01.2013 Tarihinde Resmi Gazete‘de yayınlayarak yürürlüğe soktuğu değişiklikler nedeniyle 2022 sayılı kanun ile üç ayda bir verilen engelli aylıkları, hanelerin gelir kriterlerine bağlanarak kesiliyor ve kesilmeye devam ediyor. Yani bir evde engelli bireyin değil, evde yaşayan diğer bireylerin gelirleri baz alınıyor. Bu durumda çalışamayan engellileri bireylerin, evde bulunan amca, nine, kardeş, dayı ve benzeri kişilerden harçlık istemesi uygun görülüyor.
Bu yasa değişikliğine göre; ihtiyaç sahibi engelli birey kendi geliri yerine, aynı evde yaşayan aile ve akrabalarının toplam gelirine bakılarak mağdur ve diğer bireylere bağımlı bırakılıyor. 

“En yakınlarımı engelli maaşı alamadığıma ikna edemiyorum”

Kamuoyunda o kadar güçlü bir algı var ki, en yakın arkadaşlarımı, akrabalarımı bile engelli maaşı alamadığıma ikna edemiyorum, her gün haberlerde engelliye 2. Maaş, engelliye 3. Maaş gibi yalan yanlış bilgiler dolaşıyor.
Yahu arkadaş tamam engellilere maaş vermiyorsunuz, lanet olsun istemiyorum paranızı, bari insanları yalan yanlış bilgilerle üzerimize salmayın…

 

Mert Davutoğlu / Engelsizler.Net

Bu yazı 12834 defa okunmuştur .

Son Yazılar